Vad är COM-U?
Håll Sverige Rent vill ge barn och ungdomar handlingskompetens att agera för en hållbar utveckling. För att nå dit stöttar vi pedagoger och annan förskole/skolpersonal med kompetens, inspiration och möjligheter att utbyta erfarenheter. Under 2009–2011 driver vi projektet "Communicating environmental actions to children and youth" för att utöka arbetet.
About the COM-U School Project in English
COM-U 2009–2011
Projektet "Communicating environmental actions to children and youth", förkortat COM-U, syftar till att sprida information om Sveriges miljömål och EU:s sjätte miljömål och om Grön Flagg som ett sätt att arbeta med desamma. Projektet har en total budget om 2,5 miljoner euro, varav hälften finansieras av EU:s fond Life+. Den andra hälften finansieras med hjälp av sponsring och bidrag.
Projektet består av tre huvuddelar; utbildning av lärare och pedagoger, utvecklandet av skolmaterial och föreläsningar/seminarier.
Fortbildning för skolpersonal
Vi erbjuder utbildningar i två steg. Under det första steget genomförs 300 kostnadsfria halvdagsutbildningar för förskolepedagoger, grundskole- och gymnasielärare över hela Sverige. Målet är att ge en introduktion till Grön Flagg, Sveriges miljömål och EU:s sjätte miljömål och inspirera till användning av Grön Flagg som ett sätt att arbeta med miljömålen. Under steg två genomförs lokala uppföljningsutbildningar tillsammans med Naturskolorna för att följa upp skolornas engagemang och stötta närmare verksamheten.
Under projektperioden kommer vi också att anordna seminarieserier, nätverksträffar och informationsträffar för att stötta och uppmuntra erfarenhetsutbyte.
Läs mer om den fortbildning som erbjudsTill Naturskoleföreningens webbplats
Skolmaterial och webb
Den främsta kanalen för kontakt med nätverket av lärare är webbplatsen. Där ska man kunna hitta skolmaterial som bygger på miljömålen anpassat barn och elever i alla åldrar. Webbplatsen kommer också att kunna användas för spridning av goda exempel, erfarenhetsutbyte och tävlingar. Målet är webbplatsen ska vara den självklara källan för lärare som vill ha bra information om hur de kan arbeta med de olika miljömålen.
Föreläsningar och seminarier
För att sprida information om projektet och knyta värdefulla samarbetspartners till arbetet med skolor och förskolor kommer vi att hålla föreläsningar och seminarier för myndigheter, universitet och internationella kontakter.
Erfarenheter inom projektet
De erfarenheter som görs i projektet kommer att rapporteras till Life+ för spridning till andra länder i EU. Erfarenheterna sprids via webben, via nyhetsbrev och via en internationell konferens 2010.
Anmäl din e-postadress så får du vårt nyhetsbrev!

