Grön Flagg-bloggen

Höganäs miljöstipendium Svanebäcks förskola Viken

Län: Skåne | Kategori: Förskola | Deltagare: Svanebäcks förskola | Bloggare: Cecilia Hallin

Tisdag kväll tog vi emot höganäs miljöstipendium i stadshuset!
Vi fick fina blommor, diplom och mycket applåder!
Det var jätte spännande. Majken Östholm och Ellinora Jörgensen
var stolta över uppmärksamhet och blommor!
Vi tackar miljönämnden för att barn och miljöarbetet kring Grön flagg sätts i fokus!

2010-06-23 08:38 av Cecilia Hallin

  1. Taggar:
  2. miljöstipendium
  3. Kretslopp

0 kommentarer | skriv kommentar

Höganäs kommuns miljö stipendium Svanebäcks förskola Viken

Län: Skåne | Kategori: Förskola | Deltagare: Svanebäcks förskola | Bloggare: Cecilia Hallin

I dag har vi haft stort tårt kalas för alla barn och pedagoger.
Miljönämdens ordförande Solweig Stjernwall bjöd på tårta med anledning av vårt miljöstipendium.
Rektor Mai-lis Johansson var ochså på plats.
En mycket trevlig dag med mycket solsken.

2010-06-22 15:23 av Cecilia Hallin

  1. Taggar:
  2. miljöstipendium
  3. Kretslopp

0 kommentarer | skriv kommentar

Kossornas planet följer med skräpmätarna

Län: Stockholm | Kategori: Företag | Deltagare: Håll Sverige Rent | Bloggare: Tomas Thernström

På midsommardagen, lördag den 26 juni, drar Kossornas planet på P4 igång sin tredje säsong. I tolv nya program tar man upp vardagsdilemman och världsproblem inom miljöområdet. Första programmet för säsongen handlar om skräp och sopor och där vi får följa med skräpplockarna Tove Svensson, Helena Ekwall och Martin Beckman som under ett par veckor av sommarlovet räknar skräpet på Stockholms gator.


Fler bilder från skräpmätningen hittar du på Håll Sverige Rents sida på Facebook.

Boka hängmattan och vrid in P4 på midsommardagen klockan 11:00

Vill du lyssna på programmet? Gå in på:
http://sverigesradio.se/sida/default.aspx?programid=3253

Vill du veta mer om skräpmätning? Gå in på:
http://www.hsr.se/sa/node.asp?node=2405

2010-06-22 14:09 av Tomas Thernström

  1. Taggar:
  2. Närmiljö
  3. skräpmätning
  4. Håll Sverige Rent
  5. Kossornas planet

0 kommentarer | skriv kommentar

Skräpmätning i Stockholms stad

Län: Stockholm | Kategori: Företag | Deltagare: Håll Sverige Rent | Bloggare: Tomas Thernström

Tove Svensson, Helena Ekwall och Martin Beckman mäter skräpet på Stockholms gator för andra året i rad. Under två veckor av sommarlovet cyklar de runt på Kungsholmen och mäter hur mycket fimpar och annat skräp som det faktiskt ligger på våra gator. I år är alla tre överens om att det är mindre skräp på gatorna än förra året. Har stockholmarna blivit bättre på att ta vara på sitt skräp? Vi hoppas det men vi undrar om det inte är ett resultat av allt fejande och fixande inför bröllopet. I vilket fall som helst så ska det bli spännande och se resultaten av årets mätningar i alla de tio kommuner som utför en skräpmätning i år.

Övriga kommuner som utför mätningar i år är Göteborg, Linköping, Norrköping, Gävle, Jönköping, Södertälje, Uppsala, Örebro och Enköping.

Vill du veta mer om hur skräpmätning fungerar? Gå in på:
http://www.hsr.se/kommun_skrapmatning

2010-06-22 08:54 av Tomas Thernström

  1. Taggar:
  2. Livsstil & hälsa
  3. skräpmätning
  4. Stockholm
  5. Håll Sverige Rent

0 kommentarer | skriv kommentar

Städa upp på skrivbordet!

Län: Alla | Kategori: Företag | Deltagare: Håll Sverige Rent | Bloggare: Erika Karlsson

Nu när semestrarna närmar sig kan det vara läge att röja undan lite, såväl i den fysiska verkligheten som i den digitala.

När du städar ditt digitala skrivbord kan du numera slänga skräpet i en Håll Sverige Rent-papperskorg! Ladda ner vår papperskorg genom att klicka på länken nedan och klicka på "Kör" så byter den ut utseendet på din vanliga papperskorg.

Jag vill ha en Håll Sverige Rent-papperskorg!

OBS! Om du har en bakgrundsbild på skrivbordet kommer den att försvinna när du installerar papperskorgen, men då är det bara att lägga tillbaka den igen - papperskorgen ligger då kvar.

2010-06-18 16:56 av Erika Karlsson

  1. Taggar:
  2. Närmiljö
  3. Skräpplockardagar

0 kommentarer | skriv kommentar

Han ska proväta i 100 skolmatsalar!

Län: Alla | Kategori: Företag | Deltagare: Håll Sverige Rent | Bloggare: Lina Lundström

Pär Bergkvist fick idéen från sina döttrar att istället för att prova maten på Michelinkrogar så skulle han prova maten i 100 av Sveriges skolkök. Läs mer på Pärs blogg!

"Jag erkänner att det är en konstig idé, att prova 100 skolkök under ett år. Det var en av mina döttrar som kom med idén; “Pappa, du kan väl prova vår skolmat istället för att åka omkring och äta på alla lyxkrogar.” Sagt och gjort. Syftet är att skapa en dialog kring skolmaten i Sverige. Jag tänker inte bara ägna mig åt negativ kritik och gnäll, jag tänker berömma och entusiasmera; försöka lyfta fram goda exempel från skolkök som går sina egna vägar, som lyssnar på barn istället för politiker och som drivs av en passion för att laga riktigt god mat. Jag vet att det finns tusentals eldsjälar därute; som trots tidspress, besparingskrav och brutal byråkrati har nöjda och glada gäster dag efter dag. Det är den maten och de människorna som ska fylla den här bloggen. Nu kör vi!"

För att läsa bloggen:

http://www.100skolkok1ar.se/


Text och bild: http://www.100skolkok1ar.se/


2010-06-14 16:04 av Lina Lundström

  1. Taggar:
  2. Livsstil & hälsa

0 kommentarer | skriv kommentar

Bor du i Skaraborg?

Län: Alla | Kategori: Företag | Deltagare: Håll Sverige Rent | Bloggare: Lina Lundström

Skapa en trygg miljö och vinn 20.000 kr!

Ta chansen att vinna 20.000 kr och delta i Håll Sverige Rents och Länsförsäkringar i Skaraborg tävling "Vi bryr oss"! Syftet med tävlingen är att skapa engagemang kring barnens och elevernas närmiljö och utveckla det förebyggande arbetet mot skadegörelse och dess följder. Vad har ni gjort eller vad skulle ni vilja göra för att förbättra er fysiska eller sociala miljö?

Vill du veta mer? Gå in på: http://www.hsr.se/sa/node.asp?node=2848

Text och bild: http://www.hsr.se/sa/node.asp?node=2848

2010-06-11 13:58 av Lina Lundström

  1. Taggar:
  2. Livsstil & hälsa

1 kommentarer | skriv kommentar

Miljöklassad bilpool i Botkyrka!

Län: Alla | Kategori: Företag | Deltagare: Håll Sverige Rent | Bloggare: Lina Lundström

Låna bil av kommunen!

Botkyrka kommun har startat sin första miljöklassade bilpool – öppen både för allmänhet och kommunanställda. Tanken är att bilpoolen ska användas av de kommunanställda under kontorstid, medan allmänheten får boka bilarna under kvällar och helger.

Bilpoolen är ett led i kommunens miljömål att den kommunala verksamheten ska vara fri från fossila bränslen år 2015 och klimatneutral från år 2040.

– Förutom bilpoolen har vi också skapat naturreservat, vi har bytt ut gatubelysningen och vi byter ut de fastigheter som är oljebaserade, säger Katarina Berggren till Radio Stockholm.

Text från: http://www.stockholmsfria.nu/artikel/84098
Bild från: http://www.morguefile.com/

Läs mer på: http://www.botkyrka.se/nyheter/pressmeddelanden/?id=407784

2010-06-11 10:53 av Lina Lundström

  1. Taggar:
  2. Livsstil & hälsa

0 kommentarer | skriv kommentar

Kreativ återanvändning!

Län: Stockholm | Kategori: Företag | Deltagare: Håll Sverige Rent | Bloggare: Mia Carlsson

Förskolan Kokalite AB i Sollentuna har kommit på ett roligt sätt att använda gamla kläder som ingen vill kännas vid och på så sätt också skapa uppmärksamhet för sitt fina miljöarbete. Förskolan har arbetat med tema Kretslopp och lagt grunden för det praktiska miljöarbetet på förskolan. De har också gemensamt med barn och vuxna satt ihop en kokbok som de använder för att laga mat från grunden på förskolan, utan tillsatser och konserveringsmedel. Tack för att ni delade med er av bilden!

2010-06-09 09:35 av Mia Carlsson

  1. Taggar:
  2. förskola
  3. kretslopp
  4. Grön Flagg
  5. Kretslopp

0 kommentarer | skriv kommentar

Vad är det egentligen som är sant i klimatdebatten?

Län: Alla | Kategori: Företag | Deltagare: Håll Sverige Rent | Bloggare: Lina Lundström

Nyansera Klimatdebatten

- en interaktiv föreläsning av Fredrik Gröndahl, universitetslektor/docent vid Industriell Ekologi, KTH, Stockholm.


Vad är det egentligen som är sant i klimatdebatten?

Som lärare kan det vara svårt att veta hur man ska förhålla sig till alla fakta som presenteras i medierna. I detta interaktiva kompetensutvecklingsprogram får du veta vad som gäller. Direkt i din dator presenterar universitetslektor och docent Fredrik Gröndahl senaste fakta kring global uppvärmning och föroreningar. All fakta bygger på en rapport från FN:s klimatpanel, IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change). Fredrik bjuder även på bra verktyg du kan använda i vardagen för en bättre miljö.

Använd materialet för egen del, eller låt hela klassen ta del av bekräftade fakta kring vår miljö!

Materialet motsvarar två dagars fortbildning.

Materialet innehåller:
  • Föreläsning i tre delar
  • Instuderingsfrågor
  • Bildmaterial
  • Länkar, boktips och annat fördjupningsmaterial
  • PowerPoint-presentationer som sammanfattar föreläsningarna


Gå in på: http://www.kursarkiv.se/klimat.html
 - för att läsa mer och för att se föreläsningen.

Bild och text: http://www.kursarkiv.se/klimat.html

2010-06-07 08:45 av Lina Lundström

  1. Taggar:
  2. Klimat och energi

0 kommentarer | skriv kommentar

Minska koldioxidutsläppen!

Län: Alla | Kategori: Företag | Deltagare: Håll Sverige Rent | Bloggare: Lina Lundström

Vill du ha hjälp, tips och råd till hur du ska jobba med hur koldoxidutsläpppen påverkar oss och vår jord? Gå in på följande sida: http://www.co2nnect.org/?op_id=585&opt_id=100 
och få inspiration och skapa nätverk!

Få det globala och det lokala perspektivet!

Bild: http://www.co2nnect.org/?op_id=585&opt_id=100

2010-05-28 14:21 av Lina Lundström

  1. Taggar:
  2. Klimat och energi

0 kommentarer | skriv kommentar

En insats för vår närmiljö i Gargnäs

Län: Västerbotten | Kategori: Förskola | Deltagare: Solstrålen, Gargnäs | Bloggare: Inger Andersson

Den 20 maj var vi på förskolan Solstrålen ute för att plocka skräp. Snösmältningen hade äntligen kommit igång, och detta med besked. På mindre än en vecka hade vi praktiskt taget barmark. Och det som göms i snö...

Vi gick längs vägen i vår lilla by Gargnäs, med vår specialgjorda "skräpvagn". Den brukar vi använda då vi går på sopsortering. Nu fick den fungera som sopvagn. I den samlade vi ca ½ kubikmeter skräp. Och detta fanns alltså längs med vägen... och vi som gick bara på ena sidan!
Barnen var ganska förvånade över hur mycket skräp som bara slängs ut.

Vi avslutade aktiviteten med att gå till byns sop/källsorteringsstation, nöjda och glada med vad vi utfört, och att resultatet var så synligt.

Solstrålarna i Gargnäs

2010-05-28 12:39 av Inger Andersson

  1. Taggar:
  2. Skräpplockardagar, Närmiljö

0 kommentarer | skriv kommentar

Städdag på Udden i Luleå.

Län: Norrbotten | Kategori: Förskola | Deltagare: Uddens förskola, Luleå | Bloggare: Gunilla Johansson

12 maj hade vi på Uddens förskola en skräpplockar och städdag.
Solen lyste medan alla stora och små krattade och fixade.
Det hela avslutades med något svalkande att dricka.

2010-05-25 07:13 av Gunilla Johansson

  1. Taggar:
  2. förskola
  3. skräpplockning
  4. Skräpplockardagar, Närmiljö

0 kommentarer | skriv kommentar

Världsrekordförsöket växer i Umeå!

Län: Alla | Kategori: Företag | Deltagare: Håll Sverige Rent | Bloggare: Lina Lundström

Nu är det dags för Umeås cyklister att verkligen visa upp sig. Lördagen den 5 juni klockan 13:00 anordnar Hållbart Resande i Umeåregionen ett försök att slå Guinness World Record™ för största cykelparad.

Vi ska få ihop fler än 2284 personer för att slå Taichung, Taiwan, som just nu innehar rekordet. Paraden sträcker sig över 3,2 km från Rådhustorget i Umeå och tillbaka.

Värdsrekordet växer!
Alla som deltar i rekordförsöket är med i utlottningen av en elcykel.

Hållbart Resande i Umeåregionen ger alla deltagare i rekordförsöket
ett sadelskydd.

Umeå Kommun Gator och Parker delar ut hjulreflexer till alla
som deltar i världsrekordförsöket.

VK.se lanserar sin sista superlokala sajt.Tipsa om superlokala
nyheter och vinn en Ipad, en cykel eller biobiljetter.

Barista bjuder de 500 första med cykelhjälm på kaffe.

Tidningen Camino delar ut gratisexemplar till 1000 av deltagarna.

För att vara en del av rekordförsöket måste du registrera dig som deltagare.
Anmäl dig till rekordförsöket redan idag så påminner vi dig när det är dags!

2010-05-21 09:48 av Lina Lundström

  1. Taggar:
  2. Livsstil & hälsa

0 kommentarer | skriv kommentar

LYCKAT TEKNIKKOLLO PÅ KUNGSHOLMEN

Län: Stockholm | Kategori: F-5 | Deltagare: Klastorpsskolan Piloetn 3-4 | Bloggare: Lili Kapper

Lyckat teknikkollo för förskolebarn

 

I torsdags kom över 40 förskolebarn  till Klastorpsskolan i Stockholm på besök: såg på utställningen

”Snilleblixtarna- Smarta transporter” och byggde egna skapelser i återanvändningsanda.

 

När barnen från förskolorna Taffelberget, Lux, Vita villan och Essingebarnen lämnade Kalstorpsskolan gård hade de med sig miljösmarta helikoptrar, vackra landskap, flygande bilar, pengaautomater och många fler kluriga idéer och skapelser.

 

Tioåringar från klass Piloten 3-4 var duktiga mentorer då de fick prova  vara pedagoger och  hjälpa varsitt fadderbarn med bygget och i leken.

 

-         Vi vill testa om det finns intresse att göra någonting tillsammans när det gäller teknik och är positivt överraskade med gensvaret.

-         Nästa steg är att organisera teknikkollo för alla barn på Kungsholmen och Essingeöarna. Jag vet att det behövs kraft och lokaler, pengar och struktur men vi har både viljan och kompetensen och tror att vi fixar det till nästa vår.

-         Det är många som säkert med rätt konstaterar på det nationella planet att resultat och  intresse för teknik och naturvetenskap dalar men vi vill visa att Kungsholmen kan vända det och kanske bli en inspirationslykta för andra.

 

 

2010-05-20 20:11 av Lili Kapper

  1. Taggar:
  2. förskola
  3. naturvetenskap

0 kommentarer | skriv kommentar

RENT OCH SNYGGT I KUNGSHOLMENS PARKER

Län: Stockholm | Kategori: F-5 | Deltagare: Klastorpsskolan Piloetn 3-4 | Bloggare: Lili Kapper

Det låter vackert!

Helt tvärtom från verkligheten idag 15 maj. I bloggen innan berättade jag om Rålis som låg öde och prickig av alla sopor.

Men hur som helst bjuder ordföranden i Kungsholmens stadsdelsnämnd till temamötet som heter just Rent och snyggt i Kungsholmens parker.
Parkmiljögruppen kommer att berätta vad de gör för att minska nedskräpningen  och öka trivseln.

Ja, du som hinner och vill höra med dina egna öron gå dit 20 maj klockan 18.00.

Själv ska jag vara kvar på Skolgårdsfesten och styra skräpplockningen där.

I samma nummer av Vårt Kungsholmen läser jag en intervju om politikern som vill bötfälla nedskräpare!
Tema till nästa års Vetenskapsfestival är Kreativitet. En bra fråga som eleverna kan klura kring är Hur går man tillväga? Vi hörs!
Tjoho!

www.vartkungsholmen.se
www.stockholm.se/kungsholmen
www.klastorpsskolan.stockholm.se/34p.htm

2010-05-16 15:58 av Lili Kapper

  1. Taggar:
  2. skräpplockning
  3. Närmiljö

0 kommentarer | skriv kommentar

DU GLÖMDE DITT SKRÄP IGÅR!

Län: Stockholm | Kategori: F-5 | Deltagare: Klastorpsskolan Piloetn 3-4 | Bloggare: Lili Kapper

Det är söndag idag!
Dagen efter den soligaste lördagen i maj!
Igår var det vackert i Rålambshovsparken när många satt och låg där, hade roligt, grillade och umgicks.

Idag är det en mulen söndag i flera avseenden: vädret är bara så där, inga människor intar parken, och många har glömt sina saker där.
Visserligen heter sakerna SOPOR.

Ibland är man inte stolt över oss tvåbenta figurer som struntar i att slänga sina sopor i container som finns där.

Eller är jag bara lite grinig idag? 

2010-05-16 15:39 av Lili Kapper

  1. Taggar:
  2. Närmiljö
  3. nedskräpning

0 kommentarer | skriv kommentar

Skräpplockardagarna får medel från PostkodLotteriet

Län: Alla | Kategori: Företag | Deltagare: Håll Sverige Rent | Bloggare: Erika Karlsson

Det är inte bara 350 000 skräpplockare som tycker att det är viktigt att bekämpa nedskräpningen, häromdagen blev det klart att Skräpplockardagarna får bidrag från PostkodLotteriet för att göra manifestationen ännu bättre till nästa år!

PostkodLotteriet delar ut pengar till en rad olika organisationer i både Sverige och världen. Sedan starten 2005 har PostkodLotteriet delat ut över 1 miljard kronor till välgörenhet, pengar som kan göra stor skillnad i en mängd olika projekt.

Nu i vår blev det beslutat att Håll Sverige Rent får bidrag för att ytterligare utveckla Skräpplockardagarna som varje år engagerar hundratusentals barn, ungdomar och vuxna i en manifestation mot skräpet. En del av pengarna kommer att gå till att utveckla bra och roliga aktiviteter kring skräp och återvinning för skolor och förskolor, för att uppmuntra till mer undervisning i frågan.

– Vi vet att många pedagoger redan är jättebra på att engagera barn och elever i undervisning och lek om skräp och återvinning. Vi vill lyfta fram det arbetet och samtidigt hjälpa dem som inte vet riktigt var de skall börja, säger Joakim Brodahl, kampanjledare för Skräpplockardagarna på Håll Sverige Rent.

2010-05-12 17:12 av Erika Karlsson

  1. Taggar:
  2. PostkodLotteriet
  3. Livsstil & hälsa
  4. Håll Sverige Rent

1 kommentarer | skriv kommentar

Skräpplockare hela året

Län: Alla | Kategori: Företag | Deltagare: Håll Sverige Rent | Bloggare: Erika Karlsson

Vi vet att det finns många hängivna skräpplockare ute i landet som kämpar för att hålla marker och vatten rena, officiella skräpplockardagar eller ej. En av dem är Harald Wiman. Han håller till runt Ulricehamn och plockar skräp från vägkanter och rastplatser där han bland annat hittar rester av snabbmat, kisspapper och fimpar.

Alla kan göra en insats mot skräpet och varje insats gör skillnad, det är Harald Wiman ett av många levande exempel på! Om ni vill se mer av Harald heter hans YouTube-kanal "klaranova61".

2010-05-11 11:02 av Erika Karlsson

  1. Taggar:
  2. Ulricehamn
  3. Skräpplockardagar, Närmiljö

0 kommentarer | skriv kommentar

Stiftelsen Håll Sverige Rent

Box 4155
102 64 Stockholm
Tel: 08-505 263 00
Fax: 08-505 263 01
E-post: info@hsr.se
Copyright © 2009
> Producerad av Construct IT