LYCKAT TEKNIKKOLLO PÅ KUNGSHOLMEN
Län:
Stockholm
| Kategori:
F-5
| Deltagare:
Klastorpsskolan Piloetn 3-4
| Bloggare:
Lili Kapper
Lyckat teknikkollo för förskolebarn
I torsdags kom över 40 förskolebarn till Klastorpsskolan i Stockholm på besök: såg på utställningen
”Snilleblixtarna- Smarta transporter” och byggde egna skapelser i återanvändningsanda.
När barnen från förskolorna Taffelberget, Lux, Vita villan och Essingebarnen lämnade Kalstorpsskolan gård hade de med sig miljösmarta helikoptrar, vackra landskap, flygande bilar, pengaautomater och många fler kluriga idéer och skapelser.
Tioåringar från klass Piloten 3-4 var duktiga mentorer då de fick prova vara pedagoger och hjälpa varsitt fadderbarn med bygget och i leken.
- Vi vill testa om det finns intresse att göra någonting tillsammans när det gäller teknik och är positivt överraskade med gensvaret.
- Nästa steg är att organisera teknikkollo för alla barn på Kungsholmen och Essingeöarna. Jag vet att det behövs kraft och lokaler, pengar och struktur men vi har både viljan och kompetensen och tror att vi fixar det till nästa vår.
- Det är många som säkert med rätt konstaterar på det nationella planet att resultat och intresse för teknik och naturvetenskap dalar men vi vill visa att Kungsholmen kan vända det och kanske bli en inspirationslykta för andra.
2010-05-20 20:11
av Lili Kapper